Siena – bo „Włosi mieli fioła na punkcie wież”

„Z okien mego pokoju w hoteliku „Pod Trzema Dziewuszkami” („Tre Donzelle”)’ widok na Sienę ogranicza się do ciemnych oficyn, kota na parapecie i świeżo wywieszonej galerii bielizny. Wychodzę na miasto wcześnie, aby przekonać się, czy rację miał Suarez, który napisał, że rankiem Siena pachnie bukszpanem (…). (Herbert)
DSC_2145~2
Będąc w Sienie ja i moja amica, która akurat wpadła do mnie z wizytą, raczej skupiłyśmy się na włoskiej kawie i cornetto niż na wspomnianym bukszpanie. W związku z tym zaraz po przyjeździe do Sieny udajemy się do centralnego punktu miasta, by tam rozkoszować się  pyszną kawą patrząc na Piazza del Campo. 

20150419_121807

DSC_2130Piazza del Campo to taki trochę rynek w centrum miasta. Kształtem przypomina muszlę. Czerwona cegła i marmur sprawiają, że nie mamy ochoty ruszać dalej, ale zaraz przecież dopiero co przyjechałyśmy. Prosimy o il conto i opuszczamy kawiarnię.

„Siena jest miastem trudnym. Słusznie porównywano ją do tworów przyrody — meduzy albo gwiazdy. Plan ulic nie ma nic wspólnego z „nowoczesną” monotonią i tyranią kąta prostego. Plac ratuszowy (jeśli tak można postponować siedzibę rządu), zwany ii Campo, ma kształt organiczny — przypomina wklęsłą stronę muszli. Jest to na pewno jeden z najpiękniejszych placów na świecie, niepodobny do żadnego innego i dlatego trudny do opisania. Otaczają go półkolem pałace i domy, a czerwień starych cegieł ma kolor zbladłej purpury” (Herbert)

Powolnym spacerkiem (no bo po co mamy się spieszyć, jesteśmy w Italii) zaczynamy odkrywać Sienę. Najpierw z mapą, ale w pewnym momencie odstawiamy ją, by móc trochę się zgubić w wąskich uliczkach Sieny. W końcu docieramy do katedry Duomo, która barwami trochę przypomina Duomo z Florencji. Dostrzegamy od razu sterczącą wysoko przy katedrze wieżę z otworami okiennymi. Dzisiaj służy jako punkt widokowy.
DSC_2134

„Rozmowa jest bardzo ożywiona. Włoski jest językiem o najbogatszym chyba zasobie wykrzykników i owe via, weh, ahi, ih strzelają jak petardy. Domyślam się, że chodzi o Palio. Za tydzień będzie Palio” (Herbert)

No właśnie PALIO. Kto kojarzy? Palio to przede wszystkim różnego rodzaju parady konne odbywające się na Piazza del Campo oraz gonitwy. Tradycja Palio sięga średniowiecza. Główną atrakcją jest wyścig konny wokół Piazza del Campo (3 okrążenia). Niestety nie miałam okazji zobaczyć tego na żywo, ale kto byłby zainteresowany, wyścigi odbywają się każdego roku w miesiącach lipiec i sierpień.

Spacerując po Sienie warto wpaść do sklepików z tradycyjnymi serami, wędlinami czy winami prosto z Sieny. W restauracjach popularne są dania z dziczyzny. Moje wrażenia po wizycie w Sienie są jak najbardziej pozytywne. Z pewnością nie jest to miasto tak bardzo skomercjalizowane jak Florencja, pełna straganów, różnego rodzaju sklepów i stoisk z kiczowatymi pamiątkami.  Warto wspomnieć, że centrum Sieny zostało wpisane na listę UNESCO. Po dniu spędzonym tutaj nie mam wątpliwości dlaczego.

A skąd te wieże w tytule? A stąd, że tak jak wszystkie przytoczone tutaj fragmenty, to cytaty pochodzące z utworu Zbigniewa Herberta „Barbarzyńca w Ogrodzie”, tak wspomniane w tytule posta wieże to także słowa Herberta. Herbert opisuje w nim doświadczenia z podróży po Europie, o nie zapominając o Sienie. Herbert pisze o Ratuszu w Sienie i wysokiej przylegającej do niego wieży. Przy okazji nawiązuje do ‚toskańskiego Manhattanu’, czyli San Gimignano 😉

„Włosi mieli zupełnie fioła na punkcie wież, tak jak Amerykanie na punkcie samochodów. Dla jednych i dla drugich sprawa zasadza się na prestiżu. San Gimignano — Manhattan toskański — miasteczko, które mogłoby się zmieścić na dłoni olbrzyma, miało sześćdziesiąt wież. Florencja około stu pięćdziesięciu” (Herbert)

Siena nie zapomniała o Herbercie. Obecnie w hotelu, w którym wtedy się zatrzymał   widnieje tablica pamiątkowa z informacją o polskim artyście.
Siena, herbert tablica

Saluti,
Marti

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s