ROMA, Ti amo!

„Puoi avere l’ universo se posso avere l’ Italia”
„You may have the universe if I may have Italy”
– Giuseppe Verdi – 

Jeśli o mnie chodzi, powyższy cytat lekko bym zmodyfikowała, a mianowicie ujęłabym to tak: You may have the universe if …. I may have ROME…

Roma, Rzym, Rome – w jakimkolwiek języku nie mówilibyśmy o Rzymie, jest to miasto, które na samą myśl wywołuje u mnie pozytywne emocje i niesamowitą chęć, by szybko tam powrócić. Po pierwszej wizycie w Wiecznym Mieście pozostał u mnie pewien niedosyt, refleksja i od razu pojawił się plan : „na pewno tutaj powrócę” i udało się.

Stolica Italii to miejsce, do którego każdego roku przybywa niezliczona liczba turystów, chcących dowiedzieć się w czym tkwi magia Rzymu. Planując wycieczkę najlepiej zarezerwujcie sobie co najmniej tydzień, aby móc chociaż w najmniejszym stopniu poznać i poczuć atmosferę Wiecznego Miasta.

Rzym to miasto pełne wąskich uliczek, gwarnych restauracji, starożytnych ruin i pozytywnych mieszkańców poruszających się na słynnej Vespie. Jak w każdym mieście są tutaj miejsca, które po prostu  TRZEBA zobaczyć. W Rzymie takich miejsc jest mnóstwo. Ale zacznę od najmniejszego państwa świata, czyli:

WATYKAN

Być w Rzymie i nie zobaczyć Bazyliki św. Piotra i dumnie czuwającej tutaj Gwardii Szwajcarskiej ? Nie ma takiej opcji. To nie tylko niezwykle ważne miejsce dla wszystkich chrześcijan, ale też imponujące pod względem architektury i wszystkiego co ma tutaj miejsce. To tutaj spotykamy ludzi przybywających z całego świata, różnych religii, którzy pragną zobaczyć Watykan, bazylikę, a może nawet Papieża. Wchodząc do Bazyliki, zastanawiamy się jak wyjątkowe jest to miejsce, szczególnie dla nas Polaków, miejsce tak silnie związane z naszym krajem dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wiele razy, gdy zdarzyło mi się kogoś poznać, po pierwszych słowach „jestem z Polski”, słyszę „aah Polonia! Giovanni Paolo II, Wojtyla, John Paul II”  etc.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Z serii Czy wiesz, że 😉 :
– Watykan ma swoje tablice rejestracyjne
– Podobno Watykan ma największy wskaźnik spożywania wina w przeliczeniu na 1 mieszkańca 😉
– Watykan ma swoją własną monetę
– Gwardia Szwajcarska została ściągnięta do Watykanu w XVIw. i to nie był przypadek, że akurat padło na Szwajcarów. Szwajcarskich żołnierzy uważano za odważnych, wiernych i niezwykle zdyscyplinowanych. Służba trwa co najmniej 2 lata. Oczywiście są pewne wymogi, które musi spełniać kandydat chcący należeć do Gwardii, np. musi być kawalerem w momencie zaprzysiężenia, mieć co najmniej 1,74m wzrostu itd.
P8230185.jpg
– Poczta Watykańska uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie
– Watykan jako państwo wpisane zostało na listę UNESCO
Polecam wejście na kopułę (płatne). Dobrze jest być w formie podczas wchodzenia na górę. Dla bardziej leniwych można skorzystać z windy ALE, UWAGA! Winda to tylko połowa drogi, ci którzy chcą zobaczyć Rzym z samej góry kopuły i tak muszą wejść po schodach po wyjściu z windy. Przyznam, że będąc już na samej górze (około 550 schodów) zanim zaczęłam podziwiać ten niesamowity widok, potrzebowałam chwili, żeby odzyskać oddech 😉 ale na szczęście nie byłam jedyna 😉 Po powrocie do żywych czekały na mnie takie widoki:

Oprócz tego warto zwiedzić: Ogrody Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską, groty pod główną nawą bazyliki z grobami papieży. Grób Jana Pawła II obecnie znajduje się w samej Bazylice (prawa nawa Bazyliki).

Poza tym: słynna Pietà Michała Anioła przedstawiająca Maryję trzymająca w rękach Jezusa.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Rzym to również:
1. Koloseum – dzięki wykupionej karcie ROMA PASS ominęło mnie dłuuuuugie czekanie w kolejce, by wejść do Koloseum. Colosseo – dawniej zwane również Amfiteatrem Flawiuszów, który został wzniesiony w 80 r., mógł pomieścić nawet 50tys. osób. To tutaj odbywały się miedzy innymi walki gladiatorów, zapasy, walki ze zwierzętami i według tradycji to miejsce, gdzie mordowano Chrześcijan (wewnątrz Koloseum został umieszczony krzyż jako symbol upamiętniający te przykre wydarzenia). Aczkolwiek jest to temat dosyć kontrowersyjny i ciągle pozostaje nie do końca wyjaśniony. Spacerując wokół Koloseum dostrzegamy jego dolną partię, czyli podziemia, w których przetrzymywano gladiatorów oraz dzikie zwierzęta. Podobno niektóre grupy społeczne miały zakaz wchodzenia do Koloseum.

Przy okazji: skąd taka nazwa? Od znajdującego się niedaleko budowli (ogromnego – z gr. kolossos) pomnika Nerona.
P8210002.jpg
2. Imponująca Fontanna di Trevi – najbardziej znana fontanna we Włoszech, a może nawet w całej Europie. W ciągu dnia trzeba się trochę poprzeciskać pomiędzy tłumem ludzi, a miejsca wokół fontanny jest naprawdę mało. Dlatego polecam wpaść tutaj późnym wieczorem, gdy oświetlona fontanna jeszcze bardziej zachwyca. Wysoka na 26m i szeroka na 20m fontanna nie może zostać pominięta. Fontanna przedstawia między innymi Neptuna z dwoma hybrydami konia i ryby symbolizujące dwa stany morza (ciszę i sztorm). Poza tym fontanna to również 4 statuy – symbole 4 pór roku oraz kobiece postaci jako symbole Obfitości oraz Zdrowia.
WAŻNE! nie zapomnijcie wrzucić monety do di Trevi, to gwarancja powrotu do Wiecznego Miasta. Pieniądze wyławiane z fontanny są przeznaczone na pomoc charytatywną dla biednych mieszkańców Rzymu oraz na utrzymanie zabytków.
P8210041.JPG
3. Schody Hiszpańskie – Scalinata di Trinità dei Monti – najsłynniejsze rzymskie schody prowadzące z placu Hiszpańskiego do kościoła św. Trójcy. To tutaj organizowane są liczne pokazy mody, a wiosną podczas odbywającego się festiwalu kwiatów, schody są ozdabiane licznymi kwiatami. Przy schodach znajduje się słynna ulica Via dei Condotti, gdzie swoje butiki, sklepy mają najznakomitsi projektanci mody, a także słynna kawiarnia Caffe Greco, w której podobno można spotkać wielu słynnych ludzi. P8210045.jpg4. Fontana della Barcaccia – Fontanna przy Schodach Hiszpańskich w formie łódki. Nie bez przyczyny ma taki kształt. Jest to symbol upamiętniający powódź z 1598r.
5. Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona symbolizująca 4 rzeki 4 kontynentów
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
6. Zamek św. Anioła

7. Panteon – czyli Świątynia Wszystkich Bogów

* przy Panteonie można zjeść jedne z najlepszych lodów w Rzymie w Gelateria GIOLITTI. Polecam!!!
8. Campo de’ Fiori, niedaleko Piazza Navona oraz Forum Romanum Kapitol

9. Ogrody Borghese – malowniczy park z licznymi świątyniami, Willą Borghese oraz muzeum i galerią sztuki

  • Do Rzymu bez problemu dostaniemy się z Polski, np. dzięki liniom Wizzair lub Ryanair (nawet za 39zł w jedną stronę). Z lotniska Rzym Campino co chwilę kursują busy do centrum miasta.
  • Istnieje możliwość wykupienia karty ROMA PASS, która upoważnia do darmowego korzystania z transportu publicznego, pozwala na wejścia do muzeum, daje zniżki na różne eventy, wystawy itp.
  • Rzym to wciąż inspiracja dla wielu twórców. Dla tych, którzy chcą go poznać z perspektywy filmowej, polecam: „Anioły i Demony”, „Zakochani w Rzymie” Woody’ego Allena, „Rzymskie Wakacje”, „Jedz, módl się i kochaj” z Julią Roberts w roli głównej, no i oczywiście nie zapominając o Federico Fellinim i filmie „Dolce Vita” ze słynną sceną w Fontannie di Trevi. Przy okazji czekam na wasze propozycje filmów z Rzymem w tle 😉

Chciałam znowu trochę pomóc losowi i ponownie móc spacerować rzymskimi uliczkami. Dlatego wrzuciłam monetę do Fontanny di Trevi jeszcze raz. Ostatnim razem się udało. W związku z tym…najwyższy czas powrócić do magicznego Rzymu po raz trzeci 😉 mam nadzieję, że niedługo…

bo przecież
Tutte le strade portano a Roma…
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…

Saluti, 
marti

 

 

Reklamy

6 myśli na temat “ROMA, Ti amo!

    1. Oj tak, potwierdzam. To miejsce, które nie można nie kochać. Chociaż słyszałam opinie paru Włochów, którzy twierdzą inaczej, ale wiadomo u nich tak już jest. Jak coś nie dotyczy ich miasta, to wcale aż tak piękne nie jest. Ale w tym ich urok 😉 Pozdrawiam

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s